Ietekme uz siltumsūkņu jaudu no temperatūras.
Sapratne par siltumsūkņu jaudas un efektivitātes atkarību no primārā siltuma avota temperatūras (gaisa, zemes, ūdens, klints u.c.) ir atslēgās faktors to darbības optimizēšanā. Zemē/ūdenī siltumsūkņu sistēmās stabila primārā avota temperatūra apkures sezonas laikā nodrošina uzticamu efektivitāti un veiktspēju.
Tomēr gaisa siltumsūkņi (gaisa/ūdens un līdzīgi) ir tieši atkarīgi no apkārtējās vides. Šo sistēmu efektivitāte un jauda samazinās, ja āra temperatūra pazeminās, kā arī pazeminās siltumnesēja temperatūra, kas saistīta ar freona īpašībām un Carnot ciklu.
EVI tehnoloģija (starpposma tvaika injicēšana) kā inovatīvs risinājums.
Lai paplašinātu siltumsūkņu darbības diapazonu, samazinātu temperatūru kompresorā un paaugstinātu izejas jaudu, tiek izmantota EVI tehnoloģija.
Parastajos siltumsūkņos process ir sekojošs: kompresors saspiež gāzveida freonu, kas kondensējas freona/ūdens siltummainī, nododot siltumu apkures sistēmai. Šķidrais freons pēc tam iet caur izplešanās vārstu un iztvaiko gaisa/freona siltummainī, absorbējot āra siltumu.
EVI sistēmās tiek pievienots papildu izplešanās vārsts un siltummainis. Pēc freona kondensācijas daļa no tā (aptuveni 20%) tiek novirzīta uz papildu izplešanās vārstu un starpposma siltummaini. Tad iztvaicējušais freons atgriežas kompresorā, lai to atdzesētu.
Atlikušie 80% freona, ejot caur papildu siltummaini kā sildītāju, nonāk galvenajā izplešanās vārstā un beigās – galvenajā iztvaicētājā. Papildu siltummainis pārdzesē galveno freona daļu, uzlabojot efektivitāti siltuma atņemšanai no apkārtējās vides. Tas ļauj siltumsūknim efektīvi funkcionēt pat zemās temperatūrās, jo vairāk atdzesēts freons nodrošina efektīvu siltumapmaiņu. Turklāt starpposma aukstā freona injicēšana arī veicina kompresora dzesēšanu, paplašinot tā darbības diapazonu.
EVI tehnoloģijas attīstības vēsture
Starpposma tvaika injicēšanas tehnoloģija (EVI) ir svarīgs solis siltumsūkņu evolūcijā. Tās izstrāde sākās atbildot uz izaicinājumiem, kas saistīti ar sezonālām temperatūras izmaiņām, ietekmējot gaisa siltumsūkņu efektivitāti. Mēģinot uzlabot veiktspēju zemās temperatūrās, inženieri sāka meklēt inovatīvus veidus, kā paplašināt siltumsūkņu darbības diapazonu.
Pirmo reizi starpposma tvaika injicēšanas koncepcija tika prezentēta kā veids, kā optimizēt siltumapmaiņas procesu un paaugstināt efektivitāti aukstos klimatiskajos apstākļos. Galvenais princips ir izmantot daļu freona, kas iztvaikojuši pēc primārā siltummainī, lai papildus atdzesētu kompresoru un pārdzesētu galveno freona daļu pirms ieejas iztvaicētājā.
Ar EVI tehnoloģijas parādīšanos siltumsūkņi kļuva izturīgāki pret zemām temperatūrām, padarot tos pievilcīgākus reģioniem ar aukstu klimatu. Tas arī veicināja siltumsūkņu izmantošanu jomās, kur iepriekš šīs tehnoloģijas lietošana bija ierobežota.
EVI tehnoloģijas priekšrocības
EVI tehnoloģija sniedz vairākas būtiskas priekšrocības siltumsūkņu darbībā. Pirmkārt, darbības diapazona paplašināšana un efektivitātes paaugstināšana zemās temperatūrās padara šīs ierīces universālākas un efektīvākas dažādos klimatiskajos apstākļos.
Otrkārt, izmantojot starpposma tvaika injicēšanu, siltumsūkņi ar EVI tehnoloģiju samazina slodzi uz kompresoru un uzlabo siltumapmaiņu, kas galu galā noved pie ilgākas kalpošanas laika un enerģijas efektivitātes uzlabošanas.
Tādējādi, EVI tehnoloģija turpina attīstīties, kļūstot par neatņemamu inovatīvu risinājumu daļu apkures sistēmu un klimatisko iekārtu jomā.